Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Úno

je dnes móda, peníze, reklama. Každý si chce uždíbnout a rozhodně nikdo netvrdí, že to velké společnosti dělají jen proto, aby byl svět lepší. I když třeba oděvní firma Nike to na svých stránkách tvrdí. Každopádně teď ale přišla se zajímavým nápadem na sérii basketbalových bot “Trash Talk”. Ty jsou vyráběny z odpadu z továren Nike, jde o odřezky a zbytky materiálů. Navíc si Nike přizvala ke spolupráci basketbalistu Steva Nashe, který novou značku zaštiťuje. Otázkou je, kdo a kde to z těch odřezků vlastně šije? Noviny New York Times totiž před deseti lety přinesly zajímavou sérii článků, které upozorňovaly na nevyhovující pracovní podmínky v továrnách Nike.

basketbalové boty Nike29.
Úno

Aktuální číslo magazínu Respekt přináší zajímavý článek na téma . „Domy ze stromů“ jsou dnes velmi rozšířené v Rakousku a dalších alpských zemích, k nám se tato móda teprve dostává. Dřevostavby představují „jednoduchou a ekologickou cestu“. DřevostavbaDřevo je obnovitelný zdroj, lehko zpracovatelný, který při správném použití vydrží stovky let. Hodí se zejména pro výstavbu nízkoenergetických domů, které mohou být postaveny (v hrubé stavbě) velmi rychle. Na druhou stranu, má také nevýhody. Dřevostavby nejsou tak bytelné jako běžné stavby, dřevo mohou napadnout plísně, při použití kvalitních stavebních materiálů a práce se může dřevostavba proti běžné stavbě i o něco prodražit. Přesto mají dřevostavby podle ekologů i architektů velkou budoucnost.28.
Úno

HP Planet Partners ProgramHP Planet Partners Program je celosvětový ekologický program společnost HP (Hewlett Packard). Jeho hlavním úkolem je zajistit recyklaci co největšího počtu inkoustových a tonerových kazet do HP tiskáren. HP píšou na stránkách s adresou www.hp.cz/takeback, že „ je hlavní částí naši odpovědnosti vůči .“ Do programu se mohou zapojit jak jednotlivci, tak i firmy a neziskové organizace. V případě individuálního vrácení 1-3 tiskových kazet může jednotlivec využít bezplatné služby . Podrobnosti a instrukce na stránkách HP.

Související články:28.
Úno

Americký stát Texas, známý jako jedno z naftařských center Spojených států, v posledních letech rapidně investuje do . Celková kapacita roste každý rok o v průměru 45%. tak začínají doplňovat ropné vrtné plošiny, kterým pomalu, ale jistě „dochází šťáva“. Navíc místní farmáři z instalací větrných elektráren samozřejmě profitují, dostávají až několik stovek dolarů za jednu instalovanou na svém pozemku.

větrné elektrárny v Texasu

Zhruba 3% jsou v Texasu dodávána skrze . Na konci roku 2007 měl Texas instalováno 4356 MW výkonu ve větrných elektrárnách, plus dalších 1238 MW je rozestavěných. Celkově v USA mají větrné elektrárny 1% podíl na produkci elektrické , to znamená zásobení asi 4,5 milionu domácností. Někteří ekologičtí aktivisté prorokují, že by to mohlo časem být až 20%. Realističtější odhady hovoří o 5% až 7%. V každém případě tento obor v následujících letech přitáhne desítky miliard dolarů v investicích. Spojené státy aktuálně předstihly v celké instalované výrobní kapacitě větrných elektráren Španělsko a dostaly se na druhé místo na světě hned za .27.
Úno

ecoEnvelopes - recyklovatelné obálkyecoEnvelopes je výrobek stejnojmenné americké společnosti. Jedná se o recyklovatelné poštovní obálky, tj. obálky na více použití. Koupíte, otevřete, vložíte dopis, zavřete, pošlete, příjmce na druhé straně obálku přijme, otevře, vloží odpověď a odešle. Šetříte tak svoje peníze, lesy a tím i . ecoEnvelopes jsou prozatím nápadem, který si pomalu, ale jistě získává příznivce, ovšem bezpochyby jde o zajímavý záměr. Doufejme, že se ekologické recyklovatelné obálky brzy rozšíří v USA i v Evropě.26.
Úno

Sedmá generaceVyšlo první letošní číslo společensko-ekologického časopisu Sedmá generace. Mimo jiné se v něm dozvíte odpovědi na otázky:

  • Greenwashing: Kdo koho lakuje nazeleno?
  • Víte, o co jde v největším ekologickém procesu století?
  • Směřuje Česká republika k udržitelnosti?
  • Stane se Angela Merkelová Uhelnou Lady?
  • Proč je auto na stlačený zemní plyn u nás nejpřijatelnější?
  • Zastaví česká vláda snižování zahraniční rozvojové spolupráce?
  • Tušíte, jaké skvělé filmy si můžete stáhnout za padesátku?

„Greenwashingem rozumíme předstírání ekologického chování. Rozpor mezi lakováním na zeleno a nedůsledností v praxi se přitom týká nejenom soukromých, ale i politických či neziskových aktérů. V tématu vás seznámíme s domácími i zahraničními hráči.“

Magazín Sedmá generace vydává Hnutí DUHA. Více na www.sedmagenerace.cz.26.
Úno

Jak to vypadá, když nevydrží nápor vichřice, se můžete podívat v názorem videu.

SROVNEJTE: Jak se staví větrné elektrárny25.
Úno

biopotravinyMagazín Ekologické bydlení je sice zaměřen především na problematiku snižování spotřeby energií v domě či bytě a úspory s tím související, ale úzce souvisí i se zemědělstvím. Ostatně, proč chceme chránit když ne proto, aby se nám lépe a zdravěji žilo? Biopotraviny jsou dnes v zatím okrajovým tématem. Mladá fronta Dnes ve svém víkendovém vydání přinesla v příloze zajímavé články týkající se právě tohoto tématu. Biopotraviny jsou v ČR stále populárnější.

biopotraviny

Aby něco mohlo být označeno za „bio“, musí projít přísným testováním a suroviny musejí pocházet od certifikovaného dodavatele. Bio dnes můžete koupit skoro všechno, od mléka přes jogurty, sýry, až třeba po chipsy nebo čokoládu. Podle zkušenosti těch, kteří biopotraviny kupují chutná většina z nich lépe než klasické „verze“. Navíc jsou zcela jistě zdravější (obsahují větší množství živin a vitamínů, méně barviv a dalších potravinových doplňků). Suroviny jsou pěstovány na ekologických farmách, zvířata chována v ekologických chovech. Samotné bioprodukty pak vznikají způsobem šetrným k přírodě. Biopotraviny jsou ale samozřejmě také výrazně dražší. Na druhou stranu – není třeba se přecpávat! :) Obchody s biopotravinami fungují ve všech větších městech, ale také na webu, kde najdete i spoustu dalších informací o bioproduktech.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz