Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
21.
Pro

Mají Japonci Ježíška? A mají vůbec Vánoce? Tak či onak, mají vánoční stromečky. Alespoň že tak. Nebyly by to ale Japonci, aby celý koncept vánočního stromečku tak trochu nevylepšili – v duchu hi-tech. Pod stromečkem v centru Aqua Toto Gifu v japonském městě Kakamigahara se skví akvárko a v něm téměř dvoumetrový elektrický úhoř. Kdykoliv se tenhle gigant dotkne měděného drátu, rozsvítí se světýlka na stromečku díky energii, kterou elektrický úhoř, jak ostatně název napovídá, přirozeně „generuje“. A teď si to představte: tisíc, sto tisíc, nebo třeba milión takovýchto úhořů! Další alternativní zdroj energie? Úhoří elektrárna. A to ještě existují električtí rejnoci a kdysi prý byli i sumci električtí, žijící v Nilu.

Úhoř elektrický20.
Pro

Obnovitelné zdroje energieMalé severoitalské město Varese se může pyšnit evropským primátem. Jako první „běží“ 100% na obnovitelné zdroje energie. Pro obyvatele Varese je však ekologie něčím víc než jen obnovitelnými zdroji energie, a tak například založili farmy, ze kterých zásobují 98% spotřeby jídla, voda je čištěna pomocí technologie nijak škodlivé pro životní prostředí. Většinu elektřiny městečka generují větrné elektrárny (8 milionů kWh ročně), dále také solární panely na radnici a škole. Místní bazén je vytápěn solární energií a město propaguje využití dřevěných peletek pro domácí vytápění. Už dnes město generuje třikrát více elektřiny než spotřebuje, což do městské kasy ročně přivede přes 350 000 euro. Město přitom počítá s dalším rozšiřováním obnovitelných zdrojů energie a ekologických iniciativ. Kdyby takhle fungovala všechna maloměsta v EU…19.
Pro

Solární filmSpolečnost Nanosolar po pěti letech vývoje začíná prodávat svůj vynález zvaný solární film. Jednoduše řečeno se jedná o solární články natištěné pomocí technologie připomínající klasický tiskařský lis (jinak také „tenkovrstvé solární články„). Nanosolar je společnost, do které investovali mimo jiné i zakladatelé společnosti Google. Solární film podle ní nabízí dosud nejlevnější solární energii v ceně 99 za jeden watt. V budoucnu hodlá Nanosolar vzít útokem takové světové giganty jako jsou Sharp (největší výrobce solárních článků na světě) nebo BP Solar.17.
Pro

Společnost Envision z představila solární elektrárnu Lifeport, která dokáže poskytovat energii jak vašemu domu, tak například i přímo dobíjet nebo . se skládá ze 24 s celkovým výkonem 4,8 kW, průměrně dodává za den 16,4 kWh. lze rozšířit až na 6,4 kW systém.

Domácí solární elektrárna12.
Pro

Pobřežní větrné elektrárnyBritská vláda premiéra Browna má brzy představit ambiciózní plán na rozšíření vstavby pobřežních větrných elektráren. Do roku 2020 chce vybudovat kolem celého pobřeží Británie dalších 7000 větrných elektráren. Spolu se současnými by poskytovaly energii 33 gigawattů, čímž by pokryly spotřebu prakticky veškerých britských domácností. Dnes produkují větrné elektrárny Británii zhruba 2 gigawatty ročně, což stačí na pokrytí spotřeby 1,5 milionu domácnostá. Plánovaná expanze má Británii pomoci naplnit kritérium EU, které říká, že do roku 2020 by 20% energie mělo pocházet z obnovitelných zdrojů. Nový plán si samozřejmě chválí Greenpeace i další organizace pro ochranu životního prostředí. Otázkou však zůstává, zda zůstane pouze u planých slibů, nebo se opravdu přistoupí k realizaci. Pak to totiž bude znamenat, že Británie bude doslova obsypána větrnými turbínami – jedna na každou půl míli pobřeží.06.
Pro

Větrné turbíny Quit RevolutionAnglická společnost Quiet Revolution začala nedávno s produkcí speciálních větrných elektráren QR5. Tyto větrné turbíny jsou určeny především pro do městské zástavby, kde je rychlost větru nižší a směr se často mění. Jak název napovídá, jsou tišší, ale zároveň stále velmi výkonné. Nejsou vybaveny klasickými vrtulemi, ale konstrukcemi ve tvaru šroubovice. QR5 jsou pět metrů vysoké, chystá se ovšem i 12m vysoká QR12 a menší QR2.5 vysoká 2,5 m. QR12 by měla generovat 40 000 až 50 000 kWh ročně. Mezi první zákazníky patří architekti, stavební společnosti, ale i města a vesnice, nebo například společnost Mercedes-Benz. Všichni, kteří sdílení společnou vizi obnovitelných zdrojů energie.05.
Pro

Dubaj ve Spojených Arabských Emirátech je dnes místem, kde se mohou vyřádit ty nejextravagantnější architekti u celého světa. Arabští šejkové jsou ale prozíraví a vědí, že ropa jim jednoho dne dojde, a tak investují i do zelené energie a obecně obnovitelných zdrojů. Například v současné době v Dubaji vyrůstá nový zelený mrakodrap zvaný Wave Tower.

Mrakodrap Wave Tower v Dubaji

Bude mít 92 poschodí a bude 370 metrů vysoký. Jedna z jeho stěn bude volně přebíhat v most, který spojí vodní mrakodrap s pevninou. Uvnitř mrakodrapu pak najdeme celou řadu „nebeských zahrad“, které budou čistit vzduch a přirozeně regulovat teplotu uvnitř. Stěny mrakodrapu budou navíc samostatně regulovat dopadající teplo ze slunce.05.
Pro

I tak otravná věc jako je reklamní billboard může někdy překvapit. Tzv. „chytré“ billboardy mohou zaujmout svým nápadem i provedením. Kalifornská společnost Pacific Gas and Electric (PG&E) nechala nainstalovat billboard, který se pyšní nápisem „Toto není billboard. Je to elektrárna.“ A vskutku, billboard je zastřešen sadou solárních panelů, které jsou připojeny k elektrické síti. Ve dne vyrábějí elektřinu, v noci jsou světla billboardu napájena ze sítě, nicméně billboard vyrobí přes den více energie, než spotřebuje (3,4 kW). Tento objem energie dokáže napájet jednu domácnost jeden den. K osvětlení billboardu je navíc využito LED diod, díky čemuž se snížila spotřeba na minimum.

Billboard se solární elektrárnou
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz