Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28.
Lis

GoogleChce se nejznámější internetový vyhledávač Google pouze svézt na módní vlně ekologického uvědomění, anebo to opravdu s životním prostředím myslí vážně? Skoro to vypadá, že to druhé. Aktuálně představila společnost Google novou iniciativu nazvanou „RE&ltC“ („renewable energy cheaper than coal“), která se bude zabývat zpočátku především solární a geotermální energií. Během roku 2008 hodlá Google utratit desítky milionů dolarů na výzkumu a vývoji v oblasti obnovitelných zdrojů. V dlouhodobějším plánu jsou pak investice v řádech stovek milionů dolarů do projektů, které se ukážou jako velice efektivní.

eSolar

Google má obrovské zkušenosti s budováním energeticky velmi propracovaných datových center po celém světě, která spotřebovávají nezanedbatelný objem energie. Není protodivu, že se hodlá angažovat ve vývoji obnovitelných zdrojů, jejichž energie by měla být levnější než elektřina z uhlí. Ta dnes, viz. včerejší přehled, představuje největší podíl světově generované elektrické energie (více než 40%). Obnovitelné zdroje energie navíc produkují zlomek nebo dokonce žádné emise proti uhelným elektrárnám. „Levné obnovitelné zdroje energie nejsou kritické pouze pro prostředí, ale jsou také výhodné pro ekonomický rozvoj spousty míst, kde je jakákoliv energie těžko dostupná,“ řekl Sergey Brin, spoluzakladatel Google. Počáteční spolupráce se týká společností eSolar Inc., která se specializuje na využití slunečního tepla. Další je Makani Power Inc., která je zaměřená na získávání energie z větru.26.
Lis

Jaderná elektrárnaMagazín Economist přinesl zajímavé srovnání světové produkce elektřiny dnes a v roce 1973. V roce 2005 bylo 15,2% světové elektřiny generováno v jaderných elektrárnách, zatímco v roce 1973 to byla pouhá 3,3%. Zatímco podíl uhelných a vodních elektráren zůstává v posledních 30 letech téměř stejný, podíl obnovitelných zdrojů se od roku 1973, kdy byl prakticky mizivý, zvýšil na pouhá 2,2% v roce 2005. Celosvětová rodukce elektřiny v roce 2005 činila 18 235 TWh, v roce 1973 to byl šestkrát méně – 6116 TWh.23.
Lis

Americká státní univerzita ve městě Fresno si nechala na zastřešené parkoviště nainstalovat solární panely o celkovém ročním výkonu 1,5 MW. Tato kapacita pokryje 20% roční spotřeby celé univerzity a ušetří asi 13 milionů dolarů za poplatky. Předpokládaná doba využití panelů je 30 let. Celkem se jedná o 3872 fotovoltaických článků namontovaných na 700 zastřešených místech. Ročně ušetří 950 tun emisí, což je ekvivalent vysázení 24 300 nových stromů nebo odstavení 200 aut každý rok. Celý projekt přišel na 11,9 milionu dolarů. U nás má největší solární elektrárnu instalována Pedagogická fakulta v Brně (instalovaný výkon 40 kWp).

Solární elektrárna ve Fresnu22.
Lis

Nízkoenergetické bydlení „u nás zatím nemá vybudovanou tradici“, abych použil parafráze známé filmové hlášky. Přesto se začínají objevovat první vlaštovky i na českém developerském trhu. Jednou z nich je i mladá společnost JRD. Ta nabízí nízkoenergetické domy se spotřebou energie 30 – 40 KWh/m2/rok, přičemž za nízkoenergetické domy lze považovat ty se spotřebou od 15 do 50 KWh/m2/rok.

Nízkoenergetické bydlení

Nízkoenergetický byt JRD je vybaven řízeným automatickým větráním, které neustále přivádí čerstvý vzduch do místností. Navíc prochází skrz prachový filtr, takže snižujete i obsah prachu ve vzduchu. Nízkoenergetické byty JRD využívají rovnotlakého větracího systému vytápění s rekuperací odpadního tepla. Jeho základem je centrální jednotka a rekuperační výměník. Centrální vzduchotechnická jednotka odsává odpadní vzduch z koupelen, WC a kuchyně, přivádí jej do jednotky s rekuperačním výměníkem a následně ven z objektu. Místo něj je z venkovního prostředí nasáván čerstvý vzduch. Další informace o nízkoenergetických bytech společnosti JRD, ale i šetření energiemi a informace o zásadách nízkoenergetické výstavby můžete nalézt na oficiálních stránkách www.jrd.cz.21.
Lis

maglev větrné turbínyV Číně se začala stavět továrna na větrné turbíny, které budou využívat maglev technologie. je zkratka pro magnetickou levitaci, která je dnes prakticky využívána například u . Větrné generátory postavené na maglev technologii mají tu výhodu, že výrazně omezují tření vnitřních součástek, a proto je možné je použít i při velmi pomalém větru (od 1,5 m/s). Větrné generátory maglev se budou vyrábět s výkonem od 400 W do 5000 W a budou k dispozic už v první polovině příštího roku. Náklady na generování elektřiny s jejich pomocí jsou velmi nízské, už kolem $US 5 centů za KWh. Tento typ větrných turbín může výrazně pomoci oblastem, kde je elektřina špatně dostupná nebo vůbec není. Samotná Čína má o využití větrné energie obrovský zájem. Do roku 2010 hodlá instalovat větrné elektrárny o celkové kapacitě 5 gigawattů. Do roku 2020 by pak mohlo toto číslo vyrůst až na 50 GW, což by představovalo 4% celkové vyrobené elektrické energie.20.
Lis

LED osvětleníNedávno v Londýně otevřel své brány nový noční klub pojmenovaný The Barcode. Jeho architekt Woods Bagot využil staré viktoriánskou železniční budovu a přeměnil ji v moderní noční klub. Co je ale nejzajímavější, celý jej nasvítil pomocí LED diod, takže osvětlení výrazně šetří energii, stejně jako použitá zvuková aparatura. „Celé to sežere to méně než ohřívací konvice,“ dušoval se architekt. LED diody navíc neprodukují žádné teplo, takže v létě není v klubu takové vedro a klimatizace spotřebuje méně elektřiny.13.
Lis

FilipínyAustralská společnost získala od vlády Filipín povolení vypouštět do moře podél pobřeží močůvku. Není to vtip ani apríl a nejde ani o to, že by se Austrálie chtěla takhle zbavovat svého biologického odpadu. Jedná se o experiment, který má pomoct bojovat proti globálnímu oteplování, kterým jsou Filipíny ohroženy stejně, jako spousta jiných ostrovních států (o samotné Austrálii nemluvě). Močovina vypouštěná do moře totiž podporuje růst mořských řas, a mořské řasy jsou jednou z největších nadějí v boji proti globálnímu oteplování. Plankton absorbuje velké množství oxidu uhličitého z atmosféry.05.
Lis

Dům se solárními článkyO tenkovrstvé solární články jsme se zajímali už před časem. Aktuálně k nám dorazila informace týkající se společnosti Sharp, která představuje jednu z vůdčích firem v oblasti solárních článků. Během příštího roku chce Sharp dále rozšířit výrobu tenkovrstvých solárních článků, což souvisí mimo jiné i s celosvětovým hladem po křemíku, ze kterého se solární panely vyrábějí. Tenkovrstvé solární články spotřebují zhruba 1/100 křemíku oproti běžným solárním článkům. Navíc se dají využít v celé řadě různých aplikací. Odborníci odhadují, že do jejich výroby investoval Sharp nově kolem 87 milionů dolarů. Mimo jiné i proto, aby posílil proti konkurenci z Evropy (Q-Cells AG) a Číny (Suntec Power Holdings).
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz