Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27.
Čvc

Solární článkyVědci na New Jersey Institute of Technology vyvinuli levnou metodu jak produkovat solární panely. Ty mohou být klidně doma vytisknuty na ohebné plastické fólie v klasické tiskárně. „Ten proces jednoduchý,“ říká profesor Somenath Mitra, PhD., vedoucí výzkumu, „Jednoho dne si bude moct solární článek vytisknout každý sám doma na levné domácí tiskárně. Následně si může článek pověsit na zeď, střechu nebo jinam, a vytvořit si tak vlastní elektrárnu,“ dodává.
Solární energie se podle Mitry stává zásadní součástí budoucí globální energetické strategie. Mnozí vidí v solární energii jediné správné řešení vzrůstajících energetických potřeb naši civilizace.
Nové solární články, které Mitra se svou skupinou vyvinul, jsou založeny na organických materiálech, polymerech. „Vidíme v naší práci velkou budoucnosti, protože solární články mohou být levně natištěny nebo třeba nařeny na exteriéry budov a střech,“ říká. „Představte si, že jednou budete řídit hybridní automobil se solárním panelem jen tak namalovaným na střeše, který produkuje elektřinu pro pohon motoru auta. Možnosti jsou nekonečné,“ dodává.26.
Čvc

Ačkoliv Čína neplatí za zemi, kterou bychom spojovali se slovy jako ekologie nebo kvalitní životní prostředí, výjimky se přeci jen najdou. Společnost Atkins navrhla hotel, který využije opuštěného 100 m hlubokého lomu poblíž Šanghaje v okresu Songjiang. Ten se stal oblíbenou víkendovou a turistickou destinací.

Songjiang Hotel

Celý resort bude mít 400 lůžek. Přímo u hotelu bude také sportovní vyžití na vodě, komplex dále bude obsahovat restaurace, kavárny a dokonce i podvodní veřejné místnosti. Měl by být otevřen v květnu 2009. Střecha hotelu bude pokryta zelení, využívat se bude také geotermální energie pro generování elektřiny a vytápění.

Songjiang Hotel

Dvě podzemní patra budou obsahovat mimo jiné 10 m hluboké akvárium. Součástí hotelu bude také centrum pro extrémní sporty, kde si budou návštěníci moci vyzkoušet horolezení nebo bungee-jumping.23.
Čvc

Evropská unie si před nedávném dala závazek snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 20% oproti stavu v roce 1990. Německo je ovšem ze všech zemí EU si nejpokročilější v oblasti zelené energie a alternativních/obnovitelných zdrojů energie, a tak se zavázalo snížit do té doby snižit své emise až o 40%.

Větrné elektrárny

Navíc chce do roku 2030 navýšit poměr elektřiny produkované z obnovitelných zdrojů na 45% ze současných 12,5% (do roku 2020 to má být 20%). Obnovitelné zdroje nejenže šetří životní prostředí, ale navíc vytvářejí i nová pracovní místa. Mezi nejčastěji využíváné obnovitelné zdroje v Německu patří větrné a solární elektrárny, jejich podíl se má i nadále zvyšovat.15.
Čvc

Solární elektrárnaTi nejprozíravější z ekologů vidí jednoznačnou budoucnost v jediném alternativním zdroji energie, a to v solární, tedy energii ze slunce. Nové solární elektrárny rostou ve světě jako houby po dešti. Je tomu teprve nedávno, co dokončilo největší solární elektrárnu na světě s výkonem 11 MW – a už se ví, že brzy o tento titul přijde.

V USA, konkrétně poblíž města Fresno v Kalifornii vyroste na rozloze 640 akrů solární farma (elektrárna) s výkonem 80 MW. To je 17x více než kolik má současná největší solární elektrárna v USA (Springerville Generating Station v Arizoně s 4,6 MW). O stavbu solární elektrárny se postará společnost Cleantech America. Nová elektrárna dokáže proudem zásobovat až 21 000 domácností. „Jsme si docela jistí, že solární farmy této velikosti budou mít dopad na celý průmysl. Myslíme si, že je to vlna budoucnosti. Projekt takovéto velikosti už je měřitelný i s ohledem na konvenční zdroje energie,“ řekl k celé věci Bill Barnes, ředitel společnosti Cleantech.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz